Коло та квадрат в дизайнерському мистецтві являються базовими геометричними фігурами. Їх обриси вгадуються в кожному елементі інтер’єру. Здавалось, що на сьогодні, конструктивні варіації цих елементів обіграні в самих несподіваних варіантах і складових. Але між тим, інтерес до них не спадає, знаходиться все більше бажаючих, готових працювати над відкриттям незвичайних цікавих трансформаційних конструкцій кубу та кулі, які стали похідними кола та квадрата.


Ці фігури наділені ледь помітним зв’язком, але він дозволяє об’єднувати і компонувати їх створюючи багатоваріантний інтер’єр, при цьому зберігаючи єдину об’єднуючу дизайнерську лінію. Геометрична основа конструктивної композиції іноді може бути ледь помітною, а іноді кричуще явною, в результаті чого, силуети простих знайомих меблів перевтілюються в геометричну фігуру. Можливість таких трансформацій посідає значуще місце в сучасному багатошаровому і різностильовому інтер’єрі.

Використання подібних фігур для створення інтер’єру відкриває перед дизайнером можливість максимально попрацювати з формами, експериментуючи з варіантами асоціацій та мотивів, знайти свій шлях в їх передачі. Майстер має нагоду обіграти не тільки матеріальні фігури кулі та кубу, але й задіяти пустоти в формі кулі чи куба, їх частини, кути, центри, діагоналі на інші складові.

Процес творення нагадує роботу над винаходом вічного двигуна чи пігулок щастя, коли кінцевий результат уже відходить на другий план, а перевагу бере сама безпосередня творча складова творення. прагне знайти межу функціональних можливостей геометричного тіла, знайти поріг його розуміння, спробувати його в різних варіаціях матеріалів, фактури, кольорової гамми. Адже не існує меж фантазійної глибини художника – творця. Залежно від епохи, філософії буття, пануючого стилю математично точні фігури куля та куб можуть трактуватися, відображатися, втілюватися по-різному. Творчий пошук генія не має меж.

Неможливо не згодитися з фактом математичної строгості конструкції, її практичності, економічності та проявом благородної естетики в даному образі. Ці геометричні фігури являються практично еталоном, що втілив в собі в повній мірі і виразність, і нейтральність. І вже не має значення основа творіння: чи предмет складається з кубів, чи група елементів кубічної форми вводиться в квадрат інтер’єру, чи, можливо, сегменти покриття мають форму квадратів – гарантовано ідеальний гармонійний підбір складових елементів.

Та все ж основа самовизначення цих фігур – кола і квадрата – знаходиться в різних площинах. Згідно філософського аспекту поняття кола і квадрата, округла форма столу символізує коло спілкування, коло рівноправних членів, готових до об’єднання. Поняття бере свій початок ще з традицій Лицарів Круглого Столу за часів короля Артура. Квадратна форма столу несе в собі збудження до легкого суперництва і деякого протиріччя, можливо, навіть конфронтації. Ось чому в декораторському мистецтві рекомендується квадратні силуети розміщати не в горизонтальній площині, а в вертикальній. Таке виконання згладжує протистояння між верхнім і нижнім та лівим і правим і не вносить негатив в енергетичне поле особистості.

Практика використання округлостей та квадратних форм свідчить, що круглі силуети спонукають до змін і перебудов, а квадратні несуть в собі потяг до стабільності, ґрунтовності та зберігання вже набутого. Мабуть тому меблі, що слугують місцем короткочасного відпочинку, такі як пуфики, табурети, банкетки, софи, частіше мають округлі форми, а предметам меблів для більш довгого релаксійного використання притаманні квадратні силуети. Саме квадратні, а не круглі форми мають ліжка та дивани, крісла та стільці. Їх форма логічно відтворює комфортні варіанти відпочинку людини. Куб та квадрат раціонально поєднали в собі динаміку і статику символізуючи тим самим прийняття єдності двоосновності світового буття.

Геометричні форми, які сьогодні являються предметом обговорення, були випробувані в багатьох елементах побуту та декору: в посуді, в освітлювальних приборах, в меблях різного призначення. За їх зовнішньою стриманою формою схована жорстка геометрія внутрішнього розподілу, контрастності палітри кольорів, на перший погляд безладність орнаментів та мотивів. Поява в інтер’єрі цих представників геометричного світу завжди вносить елемент стильності та вишуканості в декор. Будь – то подушка круглої форми чи кубічна поличка вони завжди будуть доречним доповненням в стилі будь – якого інтер’єру.

Введення в меблеву конструктивну композицію наших сьогоднішніх героїв – кулі та кубу, додає виробу класичності та гідності, міцної та стійкої основи. Чіткий геометричний елемент здатен наділити будь-який матеріал цінністю та неминучим авторитетом. В період панування новітніх технологічних розробок, скла і ДСП, клеєних конструкцій такі властивості й спонукали сучасних дизайнерів до повернення в світ класичних форм. Та ледь перетворившись в куб чи кулю, коло чи квадрат, в візуальному сприйнятті матеріали стають на одному рівні. Історія доводить, що не дивлячись на зміну стилів, винаходи нових матеріалів, меблевих предметів, мода на вічне ніколи не пройде. При всій простоті, що впадає на перший погляд куб та куля одні з найтаємничіших і довговічніших фігур. Вони прекрасні як в особистій простоті, так і в абсолютно вишуканому оздобленні.